Różaniec dla Etiopii
08.08.2023
Akcja „Różaniec dla Etiopii”
W kwietniu 2023 roku s. Kamila z Zakonu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi z Etiopii zwróciła się do naszej Fundacji „Róże Maryi” z prośbą o pomoc w przekazaniu różańców, które są potrzebne dla osób z parafii, w której siostra posługuje. Mieszkańcy tej części Etiopii są bardzo ubodzy. Są tam 24 kaplice, do których przychodzi po około 100 osób, dlatego potrzebowaliśmy około 2400 różańców.
Zrodziła się inicjatywa, aby przeprowadzić akcję zbierania różańców taką jak w 2018 roku, gdy gromadziliśmy różańce dla Rwandy. Akcja „Różaniec dla Rwandy” zakończyła się wielkim sukcesem i przyniosła wspaniałe owoce duchowe. W każdą sobotę maja 2019 roku, podczas narodowej modlitwy, Rwandyjczycy modlili się na przywiezionych dla nich różańcach. Udało się wtedy zebrać około 20 tysięcy różańców.
W ramach Akcji „Różaniec dla Etiopii” osoba, która ofiarowała różaniec modli się za osobę, która otrzyma ten różaniec w Etiopii. Osoba, która otrzyma różaniec w Etiopii, pomodli się za osobę, która przekazała ten różaniec w Polsce. W ten sposób nastąpi wymiana łask i modlitwy różańcowej, a różańce staną się żywymi różańcami. Modlitwa z Polski dotrze do Etiopii, a stamtąd wróci do Polski. Oba kraje bardzo potrzebują modlitwy.
Podczas spotkania 15 czerwca 2023 roku przekazaliśmy Panu Konsulowi Etiopii 1,5 tysiąca różańców (33 kg). Pan Konsul udostępnił na różańce połowę swojej walizki, a jedną walizkę musieliśmy wykupić dodatkowo, co kosztowało 1000 zł. Bardzo dziękujemy Panu Konsulowi za życzliwość i okazaną pomoc w przewiezieniu samolotem różańców do Etiopii.
W związku z tym, że do naszej Fundacji dotarło bardzo dużo różańców, będziemy sukcesywnie wysyłać podziękowania dla darczyńców. Bóg zapłać za otwarcie serc i zaangażowanie w Akcję „Różaniec dla Etiopii”.
Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi, a Matka Boża ochrania płaszczem swojej opieki!
Pobyt w Polsce zespołu parafialnego Pokój i Dobro z Pariacoto w Peru
3 – 19 czerwca 2023 roku
W 2018 roku podczas wyjazdu Fundacji „Róże Maryi” do Pariacoto w Peru zaprosiliśmy do Polski zespół parafialny, który prowadzili w Pariacoto Błogosławieni Ojcowie Franciszkanie: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski. Naszym pragnieniem było, aby wychowankowie Błogosławionych podczas wizyty w Polsce dali świadectwo wraz z siostrą Bertą. Siostra Berta – Peruwianka ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa poszła za naszymi Męczennikami, gdy zostali porwani, aby bronić ich przed terrorystami ze Świetlistego Szlaku.
Chcieliśmy zrealizować to pragnienie i zadanie w 2020 roku, w którym 5 grudnia przypadała 5 rocznica beatyfikacji błogosławionych. Wszystko było przygotowane na przyjazd członków zespołu „PAZ y BIEN” (Pokój i Dobro), zarezerwowane już były bilety lotnicze. Niestety, sytuacja polityczna na świecie w tym czasie uniemożliwiła zrealizowanie zadania.
Nasza Fundacja chciała wywiązać się z danej obietnicy, a także spełnić pragnienie goszczenia członków zespołu z Pariacoto. Dopiero w tym roku nadarzyła się ta możliwość i 3 czerwca członkowie zespołu parafialnego z Pariacoto przylecieli do Polski. Fundacja „Róże Maryi” zorganizowała i zapewniła pobyt gości w Polsce. Grupa doświadczyła wielu wspaniałych chwil i zobaczyła miejsca związane z życiem i działalnością Błogosławionych Michała i Zbigniewa.
Pierwsze dni pobytu nasi goście z Peru spędzili w Krakowie pod opieką hiszpańskojęzycznej przewodniczki Katarzyny, której jesteśmy bardzo wdzięczni za życzliwość i profesjonalizm.
Zobaczyli również przepiękną Kopalnię Soli w Wieliczce i tutaj bardzo dziękujemy za pomoc Dyrekcji Kopalni Soli oraz hiszpańskojęzycznej Pani przewodnik.
7 czerwca – w liturgiczne wspomnienie Błogosławionych męczenników Michała i Zbigniewa, zespół miał krótki koncert w Bazylice św. Franciszka na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, połączony ze świadectwem s. Berty Hernandez.
8 czerwca – w Boże Ciało cały świat usłyszał o zespole parafialnym „Pokój i Dobro” z Pariacoto w Peru, który wystąpił podczas koncertu „Jednego serca, jednego ducha” w Rzeszowie, a siostra Berta przekazała swoje poruszające świadectwo.
9 czerwca – członkowie zespołu gościli w Starej Wsi u Sióstr ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, gdzie poznali Służebnicę Bożą s. Leonię Nastał, która głosiła ideę mistycznego niemowlęctwa duchowego. U księży Jezuitów w Starej Wsi zwiedzili Ogród Biblijny. Byli również w Przemyślu, gdzie brali udział w Mszy św. i procesji.
10 czerwca – udaliśmy się wraz z zespołem do Kalwarii Pacławskiej, do Matki Bożej Słuchającej oraz Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.
11 czerwca – członkowie zespołu uczestniczyli we Mszy świętej w Zawadzie koło Tarnowa, którą uświetnili swoim śpiewem. Odbył się tam również XX Memoriał Bł. Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego, który pochodził z Zawady. Podczas biegów memoriałowych Agnieszka Klasa z Rady Fundacji „Róże Maryi”, która biegła z relikwiami Błogosławionych Męczenników, zajęła 3 miejsce. Członkowie zespołu wystąpili także podczas festynu rodzinnego i spotkali się z rodziną bł. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie.
12 czerwca – nasi goście przybyli do Oświęcimia, gdzie poznali historię Auschwitz-Birkenau.
13 czerwca – pojechaliśmy do Rychwałdu i Łękawicy, gdzie znajduje się dom rodzinny bł. Michała Tomaszka. Mieliśmy tam pełne miłości i życzliwości spotkanie z rodziną bł. Michała, z jego bratem bliźniakiem i pozostałym rodzeństwem. W domu rodzinnym bł. O. Michała Tomaszka powstało muzeum, w którym są pamiątki po męczenniku z Pariacoto. Są tu jego szkolne notatki, korespondencje z Peru, habit zakonny i maturalny garnitur, jego gitara i aparat fotograficzny, a także pamiątki związane z beatyfikacją. W Rychwałdzie członkowie zespołu uczestniczyli w Nabożeństwie Fatimskim. Na zakończenie dnia pojechaliśmy na pyszną kolację do Cięciny, którą przygotowała Renia z grupy modlitewnej z Rychwałdu wraz ze swoimi bliskimi.
14 czerwca – byliśmy w Wadowicach, w domu św. Jana Pawła II. Zjedliśmy też pyszne kremówki i odwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską.
15 czerwca – w Warszawie na spotkaniu z Konsulem Etiopii, przekazaliśmy różańce zebrane podczas akcji „Różaniec dla Etiopii”, które pan konsul zawiózł do Etiopii. Następnie pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Wreszcie dotarliśmy na Jasną Górę.
16 czerwca – był dla naszych gości dniem odpoczynku, zakupów (w tym pamiątek) oraz degustacji w Ojcowie najlepszego pstrąga w Polsce.
17 czerwca – członkowie zespołu uczestniczyli wraz z innymi osobami w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Litmanowej na Słowacji, gdzie modliliśmy się modlitwą zawierzenia pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe. Odwiedziliśmy również Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce, które zostało ustanowione 28 maja 2023 roku. Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się tego dnia było Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Tam w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym odmówiliśmy wspólnie różaniec.
18 czerwca – nasi goście poznali zimową stolicę Polski, czyli Zakopane, gdzie spacerowali po Krupówkach, uczestniczyli we Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch.
19 czerwca – siostra Berta kupiła polską czekoladę i zrobiła ostatnie zakupy w Sukiennicach, po czym udaliśmy się na lotnisko. Podczas odprawy spotkaliśmy zaprzyjaźnioną z naszą Fundacją Patrycję, która dzień wcześniej uczestniczyła również w pielgrzymce do Litmanowej. Dzięki temu spotkaniu w smutne chwile rozstania wstąpiło chociaż trochę radości.
Bogu niech będą dzięki za ten piękny pobyt naszych gości z Pariacoto w Polsce,
za wspaniale spędzony czas, cudowne przeżycia i opiekę Matki Bożej.